» 
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنيفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتي‏ فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْها
لا تَبْديلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُونَ(سوره روم، آیه ۳۰)
جزوه شرح حدیث معراج

امتیاز: ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی
Loading...

تاریخ ایجاد مطلب: 1399/10/01    

جزوه شرح حدیث معراج

شناسه فایل

کد فایل نوع فایل عنوان قالب فایل حجم فایل
R-16 جزوه شرح حدیث معراج PDF ۲/۷۸MB

درباره فایل:

جزوه پیش‌رو، متن سلسله سخنرانی‌هایی است که در سال ۱۳۸۵ ایراد شده است. موضوع این سخنرانی‌ها، تبیین و توضیح حدیث شریف معراج – با محوریت کتاب سرّالاسراء که شرح حدیث معراج است و توسط آیت الله سعادت پرور(ره) تألیف شده است – می‌باشد.

شرح‌های متعددی بر این حدیث نگاشته شده است. شاید شرح آیت الله سعادت پرور(ره) را بتوان بهترین شرح بر حدیث معراج دانست؛ از این جهت که بصورت عالمانه و فنی به قلم تحریر درآمده است و برای توضیح فقرات حدیث، از آیات و روایات، بهره‌های زیادی جسته شده و در پایان هر بخش، نظر نهایی و جمع بندی ایشان را می‌بینیم. مناسب است مقدمۀ ایشان بر کتاب- قبل از شروع مطالعه کتاب- با دقت مطالعه شود.

قسمتی از این مقدمۀ پرمغز و محتوا را در اینجا ذکر می‌کنیم:

بزرگان اهل علم و معرفت چون عارف کامل آیه اللَّه حاج میرزا جواد ملکى- رحمه‏الله- و عارف کامل استاد اعظم آیه اللَّه علّامه طباطبایى- رحمه‏الله- صاحب تفسیر «المیزان»، در کتابها و جلسات اخلاقى با ذکر بعضى از جملات حدیث و شاهد آوردن از آنها، توجّه خاصّى به این حدیث مبذول داشته‏اند. مرحوم استاد علامه، یک دور کامل از ابتدا تا انتها، حدیث را براى ما قرائت کرده و در ذیل هر قسمت بیانات مفیدى ایراد فرمودند و نیز در موارد متعدّد دیگر از جمله مذاکراتشان با دکتر کربن فرانسوى از این حدیث سخن به میان آورده‏اند که در یک شماره ویژه از مجله «مکتب تشیع» به چاپ رسیده است. آن بزرگوار در جلسات اخلاقى خصوصى نیز در بیان فرمایشات خود به جملات این حدیث استشهاد مى‏فرمود … امید است خداوند آن را براى این بنده و سایر برادران ایمانى که اهل بصیرت و یقین هستند سودمند گرداند و آن را پایه و اساس و محور اخلاق و بحثهاى معارف اسلامى در حوزه‏هاى عملیّه و دانشگاهها قرار دهد تا بعضى از حقایق آشکار نشده اسلام و باریک بینیها و نکته‏هاى دقیق و ظریف دین، بر جویندگان روشن شود و پرده از روى اسرار معارف اسلامى براى سالکان و رهروان راه کنار رود تا نه با نظر تحقیر و تخریب، بلکه با دید تعظیم و تجلیل به دین بنگرند. (سر الاسراء، ترجمه ‏ج‏۱، ص: ۲۰)

این جزوه، در حال ویراستاری تکمیلی است تا احیاناً نواقص آن برطرف شده و قابل استفاده‌تر گردد. لکن به دلیل استقبال فراوان از این مباحث، نسخۀ اولیۀ آن – در قالب جزوه-برای استفاده عموم علاقمندان ارائه می‌شود.

لذا تأکید می‌شود که این جزوه صرفاً برای استفاده تربیتی افراد است و قابل استناد و ارجاع‌دهی در کتب و مقالات علمی نیست.

اثر حاضر متعلق به پایگاه ندای فطرت (www.nedayepakefetrat.ir) می‌باشد. لطفاً نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در خصوص این جزوه و سایر مباحث، از طریق پایگاه، مطرح فرمایید.

                                

شرح حدیث معراجسرالاسراء

لطفا نظر خود را بنویسید:

ثبت دیدگاه فعلا فعال نیست.