» 
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنيفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتي‏ فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْها
لا تَبْديلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُونَ(سوره روم، آیه ۳۰)
فرق نظارت در جامعه توحیدی و غیرتوحیدی چیست؟

امتیاز: ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی
Loading...

تاریخ ایجاد مطلب: 1398/01/10    

فرق نظارت در جامعه توحیدی و غیرتوحیدی چیست؟

یکی از ویژگی­های جامعه ی توحیدی با جامعه­های غیر توحیدی که اختلافات و فرق­های فراوانی دارند، این است که در چنین جامعه­ای(توحیدی) نظارت از درون هر فرد فرد جامعه است؛ مدیریت به آن معنایی که در جامعه­های غیر توحیدی هست در اینجا اصلاً مفهوم ندارد.

شما ملاحظه بفرمائید هزار و چند صد سال گذشته پیامبر خدا رحلت فرموده است. یک فرد در یک روستای دور افتاده­ای در سرمای ۱۰ درجه زیر صفر قبل از اذان صبح بلند می­شود و قبل از اذان صبح می­رود صدها متر آن طرف و یخ را می­شکند و از چشمه آب پر می­کند و با آن وضع شدید سرما و در آن وضعیت خطرناک نصف شب می­آید و وضو می­گیرد و مشغول نماز می شود. چه کسی بر او نظارت دارد؟

مدیر جامعه ی اسلامی هزار و چند صد سال پیش رحلت فرموده است. کدام پلیس این شخص را الآن کنترل میکند که اگر این کار را نکند زندان ببرد و جریمه اش کند و اخراجش کند و …؟

یا در آن گرمای سوزان آفتاب و روز طولانی آنقدر در حال روزه عرق میکند، تشنه میشود و از حال می رود. با همه ی امکاناتی که هست؛ آب خنک بخواهد، شیر و … هرچه بخواهد، همه چیز فراهم است. لکن با وجود همه ی اینها چه کسی الان دارد بر او نظارت میکند. چه کسی کنترل میکند؟ چه کسی مدیریت میکند؟ با کدام زندان با کدام شلاق با کدام توبیخ ؟

این جامعه ی توحیدی است. چون دیدگاه و بینش او باز شده است.فهمیده که آنچه نظارت میکند، قویتر از نظارت انسانهای دیگری است که بخواهد بر او نظارت داشته باشد.

می داند که آنکه بخواهد مرا توبیخ بکند و مجازات بکند، او بر همه ی ذرات وجود من حکومت دارد. چند روزی نخواهد گذشت که در محضر محکمه ی او حاضر خواهم شد؛ چه بخواهم و چه نخواهم، چه بدانم و چه ندانم. یک وقت میبینم که آنجا برای محاکمه حاضرم. این ایمان درونی دارد او را مدیریت میکند.

پرسش و پاسخفطرتجامعه توحیدی

لطفا نظر خود را بنویسید: