» 
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنيفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتي‏ فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْها
لا تَبْديلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُونَ(سوره روم، آیه ۳۰)
چرا با اینکه سحرخیزی دارم و رعایت میکنم، اثر سحرخیزی را نمی بینم و خلاف آن را مشاهده می کنم؟

ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی (1 متوسط امتياز: 5,00 از کل : 5)
Loading...

تاریخ ایجاد مطلب: 1398/01/16    

چرا با اینکه سحرخیزی دارم و رعایت میکنم، اثر سحرخیزی را نمی بینم و خلاف آن را مشاهده می کنم؟

ما در سیستم های زندگی مان، خیلی چیزها را با دست خودمان به هم می ریزیم. آن وقت می خواهیم از یک طرف درست شود؛ اینها مجموعاً به هم مربوط هستند، مجموعاً اگر رعایت شود، مرا به کمال خواهد رساند.

شخص می گوید: «سحر یک مقدار زود بلند شدم، این همه روایات که از اثار سحرخیزی می گویند، کجاست؟ چرا در خودم احساس نمیکنم؟

اینکه می گویند انسان سحر بلند شود، عمرش با برکت میشود، با نشاط میشود، با روحیه میشود، وضعم بدتر شده است. قبلاً تا ساعت هشت می خوابیدم، خوابم نمی آمد، در کلاس سرحال بودم ، چنین بودم و چنان بودم. ولی امروز یک ساعت زودتر بلند شدم، بدتر شد . کلاس همه اش خواب و کسالت و حواس پرتی و …»

این مثَلش به این می ماند که ماشینی را خیلی مدل بالا و فوق العاده با سرعت و با دوام بخری و مثلاً پلاتین اش خراب شده باشد. مُدام استارت میزنی با بهترین بنزین و لاستیک؛ ولی یک ذره هم تکان هم نمیخورد. می گویی: شما که می گفتید این ماشین با سرعت فلان هم میرود و واژگون هم نمیشه و چنین و چنان و …!

 در جواب به او میگوییم آقا این یک سیستم است. سیستم یعنی تمام ابزار به همدیگر مربوط است. همه مجموعاً اگر همراهی کنند ببین چه خبر میشود. یکی از اجزای ماشین که کار نکند، کل سیستم را معطل میکند.

عوامل مختلفی مانند مراقبه روزانه، (خواب اول شب برای افرادی که نیاز دارند مخصوصاً)، سحرخیزی، تغذیه ،صبحانه قوی و … همه وقتی رعایت شد ، بله ببین چه خبر می شود و چه آثاری دارد. زندگی بزرگان را بخوانید؛ بعضی از بزرگان در احوالاتشان هست که تا اذان صبح برای شاگرداش دو تا درس می فرمود. در همان حوزه مکتب امام صادق علیه السلام. ببینید علامه مجلسی ها برکت عمر را از کجا آورده اند.

پرسش و پاسخفطرتنماز شب

لطفا نظر خود را بنویسید: